IDAMAINE TANTS

 Millal ja kus on alguse saanud idamaine tants? Päris kindlat ja ühest vastust on sellele küsimusele väga raske anda, sest erinevad allikad annavad sellele erineva vastuse. Et algupärast pole just palju teada, on see tekitanud vastukäivaid tõlgendusi idamaise tantsu ja selle leviku kohta.

Üks on aga kindel - vastupidiselt levinud arvamusele ei ole idamaine tants kunagi olnud seotud võrgutamise ja enesepaljastamisega, vaid naistele mõeldud pidustuste ning rituaalidega. Idamaise tantsu seost viljakusrituaalidega  kinnitavad mõned tänapäevani säilinud tavad Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas. Tantsu eesmärgiks selle päritolumaades peetaksegi naise ettevalmistust raseduseks ja sünnituseks. Kõik muud lisandid - meestele suunatud meelelahutus, nabarõngad, kaheosalised paljastavad kostüümid - on hilisem kommertslik leiutis ja paljus ka Hollywoodi filmitööstuse väljamõeldis.

Lavaline idamaine tants e. Raqs Sharki e. kõhutants jaguneb laias laastus kolmeks erinevaks stiiliks vastavalt päritolumaadele: Egiptus, Türgi ja Liibanon. Eestis õpetatakse valdavalt egiptuse stiilis tantsu, kuid viimasel ajal on sellele hakanud lisanduma ka teisi stiile. Nagu kõik siin maailmas, on ka idamaine tants pidevas arengus ja muutumises.

HUVITAVAT LUGEMIST:  

  • Termini "kõhutants" teke

Kõhutants (ingl. k belly dance, pr. k danse du ventre) on läänelik nimetus traditsioonilisele Egiptuse tantsule. See on tantsustiil, mille alla loetakse nii tänapäeval mõningaid Põhja-Aafrika, Lähis-Ida ja Anatoolia piirkondade folktantse kui ka nendest välja kujunenud lavatantse.

19. ja 20. sajandi kunstis domineeris romantism, ning paljud Euroopa ja Ameerika kunstnikud (näiteks Delacroix, Gerome, Boucher jne) sõitsid "müstilisse itta", et maalida eksootilisi stseene valgusküllastest tänavatest, haaremitest ja kanapeedel lamasklevatest odaliskidest; ning paljud kirjanikud kirjutasid samadel teemadel. Idamaine ehk orientaalne tähendas tol ajal sisuliselt kõike, mis jäi Inglismaast ja Lääne-Euroopast ida poole.

Loe edasi: 

http://et.wikipedia.org/wiki/K%C3%B5hutants

  • 14 põhjust, miks tegeleda kõhutantsuga 

1. Põletad kaloreid.
2. Tugevdad seljalihaseid.
3. Saad endale ilusad pringid käsivarred.
4. Parandad seedimist.
5. Vähendad stressi.


 Kõhutants vormib naiselikkust

Idamaine kõhutants kogub eesti naiste seas üha enam huvi-lisi. Nädala eest toimunud idamaise tantsu kontserdil Sakala keskuses astus lavale ligi poolsada esinejat.

Vaatepilti, kus kõrvuti väristavad puusi noored neiud ja vanaemad – kõhnad ja ka volüümikad naised – teistel tantsuetendustel naljalt ei näe.

«Kõhutants sobib tõepoolest kõigile naistele,» toob tantsuõpetaja Pille Roosi välja ühe selle eelise ja ühtlasi populaarsuse põhjuse. Peamine on aga selle tantsu teraapiline mõju kehale ja vaimule: «Pehme liikumine, mis vabastab kehasse kogunenud pinged, ja kehalise eneseväljenduse võimalus muusika kaudu on just need, millest tavalisel istuva eluviisiga inimesel argipäevas puudu jääb.»

Väidetavalt maailma vanim tants

Kõhutantsu nõtke, lendlev ja sensuaalne liikumine vaheldub õla- ja puusaväristustega – see loob kujutluspildi meelelisest ja naudisklevast idamaa naisest, kes sultani rõõmuks oma keha võlusid näitab.

Tegelikult on erootilise sildi riputanud tantsule külge romantikanäljas lääne inimene, kes oma reisidel sellega vaid põgusat tutvust teinud.

Loe edasi:  http://www.ohtuleht.ee/148763

 Foto: Julia Benson-Slaughter

free templates

Make a free website with Yola